Real Food vs. Supplements

Using real food as recovery instead of supplements is very cost-effective. Below are some real life examples.

Peanut Butter & Banana vs. Sports bar

ï‚· Peanut Butter & Banana: (390 cal, 15 g pro)= $0.37

ï‚· Sports bar: (240 cal, 10g pro)=$1.20

Supplement milk drink vs. chocolate milk

ï‚· Milk Drink (250 cal, 18g pro)= $1.50

ï‚· Chocolate Milk (305 cal, 11.6 g pro)=$0.32

Store-made smoothie vs. homemade shake

ï‚· Store-made Strawberry Banana Smoothie= $3.75

ï‚· Homemade Strawberry Banana Smoothie= $1.22

Social tagging:

Leave a Reply

Please type the characters of this captcha image in the input box

Please type the characters of this captcha image in the input box